Jesteś tutaj: BLOG Strefa Wiedzy Bigoreksja - kult pięknego ciała

Bigoreksja - kult pięknego ciała

00:00, dnia 15 październik 2023r.
Kategoria:Strefa Wiedzy
1026
0

Patologia naszych czasów – kult pięknego ciała, gdzie wartość i atrakcyjność postrzegana jest poprzez wygląd sylwetki, ludzie wyglądający mniej atrakcyjnie w porównaniu do wykreowanych „ideałów” czują się gorzej spada im poczucie wartości i przynależności do społeczeństwa.

Bigoreksja, znana również jako dysmorfofobia mięśniowa, to zaburzenie psychiczne, które dotyczy obsesyjnego pragnienia posiadania bardzo dużych i widocznych mięśni. Osoby cierpiące na bigoreksję mają zaburzone postrzeganie swojego ciała i często uważają, że są zbyt mało umięśnione, mimo że mogą mieć już bardzo rozwiniętą muskulaturę.

Osoby z bigoreksją mogą poświęcać dużo czasu na trening siłowy, nadmiernie kontrolować swoją dietę i podejmować inne niezdrowe działania w celu zwiększenia masy mięśniowej np. nieuzasadnione przyjmowanie testosteronu albo innych anabolików. Często odczuwają też silny lęk przed utratą mięśni oraz niezadowolenie z własnego ciała.

 Zaburzenie to leży u podstaw poczucia własnej wartości oraz akceptacji samego siebie. Najczęściej podatne są osoby, które doświadczyły szykanowania i odtrącenia przez rówieśników głównie w okresie dzieciństwa bądź nieakceptowane i krytykowane przez rodziców. To obsesyjne dążenie do ideału i próby dorównania tzw. ideałom z mediów społecznościowych. Osoby te budują własne poczucie wartości swoim ciałem - im większa muskulatura tym czuje się bardziej wartościowym człowiekiem.

Pamiętajcie, że nie każda osoba dbająca o siebie cierpi na bigoreksję, zafascynowanie sportem i zdrowym wyglądem jest czymś zupełnie zdrowym, problem pojawia się wówczas, kiedy siłownia i dbanie o siebie staje się swego rodzaju nałogiem, który przejmuje kontrolę nad życiem ćwiczącego.

Oto niektóre z często występujących objawów bigoreksji:

⇒ Nadmierne zaangażowanie w trening siłowy: Osoby z bigoreksją mogą spędzać nieproporcjonalnie dużo czasu na treningach, często pomijając inne ważne obowiązki życiowe podporządkowując pod treningi cały swój plan dnia.

⇒ Nieracjonalne odżywianie: Często osoby z bigoreksją stosują rygorystyczne diety o dużej zawartości białka i kalorii, w celu zwiększenia masy mięśniowej.

⇒ Nadmierne przywiązanie do wyglądu: Osoby z bigoreksją często spędzają dużo czasu na oglądaniu i ocenie swojego ciała w lustrze, bywa, że są niezadowolone z własnego wyglądu, nawet jeśli inni uważają je za dobrze zbudowane.

⇒ Obsesyjne myśli o sile i wyglądzie: Często osoby z bigoreksją mają obsesyjne myśli na temat swojej sylwetki i siły, i przekonują się, że muszą stale rozwijać swoją muskulaturę.

⇒ Społeczne wycofanie: Ze względu na swoje zaburzone postrzeganie ciała, osoby z bigoreksją mogą unikać sytuacji społecznych, w których czują się niekomfortowo związane z ich wyglądem fizycznym bądź też całkowicie rezygnują z życia towarzyskiego

⇒ Niebezpieczne niekontrolowane stosowanie sterydów anabolicznych, często zakupionych na czarnym rynku bez żadnej kontroli lekarza co może skutkować poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Ważne jest zrozumienie, że bigoreksja jest realnym zaburzeniem psychicznym i może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, doświadcza objawów bigoreksji, ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy u psychoterapeuty lub psychiatry.

Leczenie:

Niestety diagnoza i leczenie jest problematyczne ponieważ w czasach kultu ciała osoby dbające o siebie spostrzega się głównie jako aspekt pozytywny, nikt nie dopatruje się w dbaniu o siebie jako zagrożenie dla zdrowia, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, i zagrożeniem życia może stać się sięganie po środki farmakologiczne zaś w aspekcie społecznym bigorektyk podporządkowując swoje życie dbaniem o ciało zaniedbuje życie towarzyskie oraz obowiązki zawodowe co niesie za sobą różne konsekwencje (utrata pracy, utrata partnera/ki) a także w głębsze zaburzenia typu depresja

W leczeniu bigoreksji stosuje się psychoterapię behawioralną polegająca na korygowaniu zniekształconego sposobu myślenia o swoim ciele.

 Bigoreksja to poważne zaburzenie, które może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeżeli masz podejrzenia, że ktoś może cierpieć na bigoreksję, warto zachęcić go do poszukania profesjonalnej pomocy terapeutycznej.

 

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, a my powiadomimy Cię automatycznie o nowościach.