Jesteś tutaj: BLOG Strefa Wiedzy Czy za wysoki poziom cholesterolu odpowiada ten pochodzący z żywności?

Czy za wysoki poziom cholesterolu odpowiada ten pochodzący z żywności?

00:00, dnia 20 sierpień 2023r.
Kategoria:Strefa Wiedzy
1277
0

 

Czy za wysoki poziom cholesterolu odpowiada ten pochodzący z żywności?

Ograniczanie produktów zawierających cholesterol z pożywienia celem obniżenia jego poziomu w organizmie jest niczym unikanie polewania się wodą, żeby się nie zmoczyć podczas pobytu na basenie

Cholesterol pochodzący z pożywienia ma nieznaczny wpływ na podniesienie jego stężenia w organizmie.

Podwyższony cholesterol to:

  • uszkodzone naczynia krwionośne
  • spożywanie cukru
  • stany zapalne
  • przewlekły stres
  • używki
  • złej jakości sen

Jeśli kiedykolwiek usłyszysz w gabinecie lekarza, dietetyka, że masz podwyższony cholesterol ponieważ jesz jaja, masło, mięso i musisz koniecznie unikać tych produktów uciekaj z tego gabinetu, oznacza to ignorancję dla nauki z ostatnich kilku lat. Cholesterol wytwarza wątroba i jego poziom uzależniony jest od wielu czynników.

Aby skutecznie obniżyć poziom cholesterolu należy zmienić styl życia, ograniczyć cukier, stres i zadbać siebie.

Uzasadnione czasowe ograniczenie cholesterolu z pożywienia ma sens wtedy, kiedy jego stężenie jest bardzo wysokie i na tym pierwszym etapie, kiedy szukamy przyczyny jego podwyższenia nie chcemy dodatkowo go zwiększać, ale najważniejsze jest szukanie przyczyn i zmiana stylu życia i żywienia - a nie wciskanie statyn i problem załatwiony.

Jest jeszcze coś co musisz wiedzieć Nie ma złego cholesterolu i dobrego cholesterolu, cholesterol jest jeden! Skąd więc takie nazewnictwo? Do transportu cholesterolu organizm wykorzystuje cząsteczki zwale lipoproteinami, są dwa główne rodzaje niskiej gęstości, które nazywane są złym cholesterolem LDL, który transportuje cholesterol z wątroby po całym organizmie i wysokiej gęstości zwanym dobrym cholesterolem HDL, który odbiera nadmiar cholesterolu z komórek i dostarcza go z powrotem do wątroby. Problem nie jest cholesterol sam w sobie a to ile i z jakiego powodu zostanie utleniony i poddany różnym procesom w organizmie. Tak, cholesterol jest składnikiem blaszki miażdżycowej, ale to nie jego wina, że się tam znajduje, zrzucanie winy na cholesterol, że "zatyka nam żyły" to tak jakby zrzucić winę za pożar na straż pożarną, która przyjechała w celu jego ugaszenia. Grozi ci miażdżyca? to ogranicz cukier, unikaj stresu, odstaw używki, wysypiaj się, naucz się odpoczywać i sprawdź, czy nie masz stanów zapalnych a jaja i mięsko zostaw sobie na talerzu ;)

 


Hiperurykemia i dna moczanowa 00:00, dnia 01 marzec 2023r.
Bigoreksja - kult pięknego ciała 00:00, dnia 15 październik 2023r.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, a my powiadomimy Cię automatycznie o nowościach.