Jesteś tutaj: BLOG Strefa Wiedzy Psychodietetyk - znaczenie wiedzy psychologa w procesie odchudzania

Psychodietetyk - znaczenie wiedzy psychologa w procesie odchudzania

12:19, dnia 10 październik 2021r.
Kategoria:Strefa Wiedzy
1165
0

Psychodietetyk — jakimi problemy rozwiązuje?

Psychodietetyk rozwiązuje problemy z otyłością, doszukując się ich nie tylko w złych nawykach, ale również w emocjach i przeżyciach. Nie jest już tajemnicą, że plagą naszych czasów doprowadzająca do otyłości i chorób metabolicznych jest szeroki i praktycznie nieograniczony dostęp do wysokokalorycznych produktów, szybkich dań typu instant czy coraz to nowocześniejsze usługi dostawy gotowanego jedzenia "pod drzwi". W większości przypadków żywność przetworzona zawiera dużą ilość kilokalorii, przez co mamy problem z prawidłowym ich oszacowaniem zaś wśród tych, którym udaje się je ograniczyć i chudną po jakimś czasie, ok 90% osób wraca do masy ciała przed odchudzania, a w niektórych przypadkach nawet osiąga wagę wyższą niż poprzednia.

Te przerażające statystyki sugerują, że sama dieta i liczenie kilokalorii nie wystarczają, potrzeba tutaj czegoś więcej — zmienić styl życia.

To jakie produkty konsumujemy, jest w dużej mierze uzależnione od kondycji psychicznej oraz od aktualnie przeżywanych emocjach — euforii lub stresu.

Psychodietetyk — w jaki sposób pomaga?

Psychodietetyk ma za zadanie pomóc w okresie trudnych sytuacji życiowych. Na ogół staramy się kontrolować to, co jemy i jakie produkty kupujemy, kiedy wszystko w życiu się układa, większość osób nie ma z tym problemu. Jednak w sytuacji, kiedy pojawi się niespodziewany stres, kiedy zostaje zaburzona równowaga w naszym życiu, przestajemy się kontrolować i często sięgamy po produkty, które w naszej ocenie są niedozwolone, których unikamy – jest takie powiedzenie to, co zabronione jest bardziej pożądane. Problem jest również wówczas, kiedy jedzenie jest dla wielu osób jedyną formą przyjemności, a niestety w naszej kulturze to właśnie jedzenie jest formą okazywania miłości, sympatii, to jedzenie towarzyszy nam podczas imprez rodzinnych, na randce czy spotykając się z przyjaciółmi. Pomoc w kontrolowaniu samego siebie można uzyskać właśnie od Psychodietetyka.

Osoby, które chcą rozpocząć przygodę z odchudzaniem, mogę podzielić na dwie kategorie Pierwsza to Ci, którzy odkładają to w nieskończoność, np. czekając na nowy rok zaś druga grupa to ta, która odchudza się kilka razy w roku tzw. cyklicznie – przechodzą na dietę często restrykcyjną i za jakiś czas przerywają i objadają się i znowu przechodzą na dietę, co prowadzi do załamania się samoregulacji i wejścia w błędne koło, które prowadzi do obniżenia własnej wartości, niezadowolenia z siebie i często depresji.

Często takie osoby uważają, że nie mają silnej woli, aby wytrwać na diecie jednak główną przyczyną, nie jest słaba czy silna wola a zbyt restrykcyjne podejście do tematu odchudzania albo rozpoczynanie procesu redukcji bez ułożenia sobie naszego otoczenia eliminację problemów, które nas otaczają. Wyobraźmy sobie zepsutego zęba, możemy go leczyć, zakładać co pół roku plombę, ale żeby pozbyć się problemu, na zawsze należy go wyrwać. Psychodietetyk pokaże jak pozbyć się złych nawyków poprzez pracę nad sobą.

Dla wielu osób, które borykają się problemami życia codziennego, utrzymanie dobrych nawyków żywieniowych jest nieosiągalne, ponieważ nie mają wiedzy jak radzić sobie z takimi sytuacjami i tutaj z pomocą przychodzi psycholog żywienia.

Dietetyk, który jest jednocześnie psychologiem  (czyli psychodietetyk), wie jak pomóc takiemu pacjentowi, ponieważ posiada warsztat psychologiczny. Oprócz nakierowania na odpowiedni styl żywienia pracuje nad zmianą nawyków żywieniowych i uczy, jak radzić sobie w sytuacji, kiedy zaczynają pojawiać się niespodziewane problemy, które najczęściej wybijały z rytmu zmiany nawyków. Specjalista taki wzmacnia poczucie skuteczności, uczy pewności siebie i wypracowuje metody odreagowania emocji w inny sposób niż jedzeniem.

Badania pokazują, że interdyscyplinarne działania przynoszą najlepsze efekty w procesie odchudzania.

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, a my powiadomimy Cię automatycznie o nowościach.