Jesteś tutaj: BLOG Strefa Wiedzy Rola psychologa w Chirurgicznym leczeniu otyłości – CHLO

Rola psychologa w Chirurgicznym leczeniu otyłości – CHLO

##CHLO # #psychologwCHLO

00:00, dnia 10 czerwiec 2024r.
Kategoria:Strefa Wiedzy
3597
0

Rola psychologa w Chirurgicznym leczeniu otyłości – CHLO

Bariatria to chirurgiczne leczenie otyłości polegająca najczęściej na zmniejszeniu żołądka po to, aby pacjent jadł mniej i w konsekwencji tracił na wadze najczęściej stosowaną metodą jest Rękawowa Resekcja żołądka Sleeve. W trakcie resekcji żołądka chirurg wycina tę cześć żołądka tzw. dno żołądka, które produkuje najwięcej greliny czyli hormonu głodu. CHLO to metoda, do której kwalifikowani są pacjenci, którzy mają BMI równe bądź wyższe bądź niższe w przypadku występowania chorób współistniejących

Więcej o kwalifikacji piszę w tym artykule

Operacja bariatryczna to skuteczna metoda na leczenie otyłości pod warunkiem, że pacjent zrozumie sens tego zabiegu, czyli fakt, że samo poddanie się operacji nie wystarczy, aby skutecznie i trwale zredukować masę ciała ponieważ główną przyczyną otyłości jest głowa, czyli styl życia i „problemy życia” z jakimi boryka się pacjent, otyłość najczęściej spowodowana jest nieumiejętnym radzeniu sobie z problemami i ucieczką od tych problemów w jedzenie.

Czy CHLO – Chirurgiczne Leczenie Otyłości jest drogą na skróty?

Decyzja dotycząca zmniejszenia żołądka nie jest drogą na skróty, ponieważ jak pokazują badania u osób ze skraja otyłością uzyskuje się trwały spadek masy ciała przy jednoczesnym wprowadzeniu zmiany stylu życia i żywienia. Oczywiście w niektórych przypadkach pacjent jest w stanie trwale zmniejszyć masę ciała bez operacji, ale u pacjentów, u których sama dieta i aktywność nie przynosi rezultatów oraz tych z chorobami współistniejącymi zabieg może uratować zdrowie i wydłużyć życie.

Otyłość to choroba głowy, nie żołądka

Pacjent podejmujący decyzję o operacji musi zdać sobie sprawę z tego, że chirurg dokonuje wycięcia części żołądka, ale nie wycina problemów, które doprowadziły go do otyłości. Brak zrozumienia tego zagadnienia widać u osób, u których obserwuje się nawrót choroby otyłościowej, czyli nawrót wagi, z którą pacjent zmagał się przed operacją. Otyłości często towarzysza określone schematy poznawcze, emocjonalne, behawioralne składowe. Otyłość jest skutkiem nieprawidłowych nawyków, chorób, farmakoterapii jednak bez czynnika psychologicznego mało prawdopodobne jest dojście do trzeciego stopnia otyłości.

Rola psychologa w leczeniu otyłości

Wbrew obiegowej opinii krzywdzącej psychologa jest mit, że psycholog chce pacjenta rozliczać z jego zaburzeń i utrudniać pacjentowi możliwość poddania sie operacji, psycholog nie jest od oceny błędów i życia pacjenta, psycholog zbiera wywiad o obecnej sytuacji życiowej pacjenta, historię prób redukcji masy ciała i metod które zostały używane oraz świadomość na temat zaburzeń psychicznych, z którymi pacjent sie zmaga. 
Jeśli przygotowujesz się do CHLO oprócz wykonania wszystkich badań oraz kwalifikacji przez lekarza musisz zastanowić się

 - Co w Twoim życiu w twojej ocenie doprowadziło Cię do otyłości,
- Dlaczego nie zauważyłaś wcześniej, że coś jest nie tak,
- Jakie masz relacje z jedzeniem, ze samym sobą,
- Jaką rolę w Twoim życiu pełni jedzenie – fizjologiczną czy może reguluje emocje

Te informacje są po to, aby przeanalizować z jakimi trudnościami pacjent się zmaga i poszukać najlepszego dla niego rozwiązania, aby operacja bariatryczna przyniosła zamierzany efekt, sukces operacji jest bowiem wtedy, kiedy specjalista znajdzie prawdziwe przyczyny powstania otyłości. 


Jeśli odczuwasz chęć na zjedzenie czegoś pomimo zjedzonego przed chwilą posiłku a jedzenie staje się sposobem na smutek, napięcie lub inne stany emocjonalne to sama operacja bariatryczna nie wróży sukcesu bez podjęcia pracy z psychologiem zarówno przed operacją jak i po w dłuższej perspektywie. Sama operacja nie sprawi cudownie, że przestaniesz np. jeśc słodycze, operacja ma spowodować, że pacjent będzie jadł mniej. 

Pacjenci, którzy chorują na otyłość zazwyczaj mają za sobą historie odchudzania, restrykcyjnych diet, chudnięcia i ponownego przybierania na wadze tzw. Efektu jo-jo lub nawrót choroby otyłościowej czyli zjawiskiem gdzie fizjologia łączy się z psychologią tworząc błędne koło, które wygląda następująco:

Złe samopoczucie związane z wagą -> decyzja dotycząca zmiany (zmieniam swoje życie będę szczupły, czyli szczęśliwy) pierwszy błąd poznawczy

Wprowadzam restrykcyjne zmiany w życiu (głodowa dieta, ciężkie treningi) – pojawia silny fizjologiczny głód -> odstępstwa od diety – zjedzenie czekolady = złe samopoczucie, poczucie winy -> myślenie albo na 100% albo nic - cały plan runął rzucam dietę drugi błąd poznawczy.

Z perspektywy mojego podejścia do pracy z pacjentami odchudzanie nie powinno być celem pacjenta, a skutkiem ubocznym zdrowego stylu życia – spadek nadmiarowej masy będzie w trakcie tych zmian.

Kwalifikacja psychologa do chirurgicznego leczenia otyłości

Obecnie w większości ośrodków bariatrycznych wymaga się zaświadczenie od psychologa o braku przeciwskazań do zabiegu a w niektórych wymagana jest praca z psychologiem. Jest to uważam krok w dobra stronę, ale często jedna wizyta czy dwie to za mało, taka rozmowa niczego nie wniesie do procesu, gdyż po jednej wizycie psycholog nie jest w stanie ocenić, czy operacja będzie bezpieczna dla pacjenta z punktu widzenia zachowań żywieniowych.
To czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu specjalista może ocenić po wspólnej pracy, gdzie można ocenić, czy otyłość pacjenta nie jest wynikiem problemów natury psychologicznej, a jeśli tak, to wymagana jest praca z psychologiem lub terapia przed poddaniem się operacji.

Zaświadczenie od psychologa w Chirurgicznym Leczeniu otyłości 

Nie zalecam aby pacjenci "załatwiali sobie" zaświadczenie, jeśli psycholog z którym pracuje twierdzi, że pacjent jeszcze nie jest gotowy do CHLO, może to spowodować problemy w dalszym okresie po zabiegu. Psycholog nie jest po to, żeby odbierać pacjentowi drogi do lepszego zycia, ale nie powiniej tego zycia narażać. Jeśli pacjent boryka się z zaburzeniami odzywiania czy innymi chorobami psychiatrycznymi, ale chce współracować i jest w trakcie leczenia nie ma przeciwskazań do dopuszczenia go do zabiegu

Co jest ważne dla psychologa podczas wizyty?

Twoje obecne i przeszłe doświadczenia z dietami i czynnikami regulacji emocji
Poznanie twojej motywacji do podjęcia operacji
Poziom wsparcia najbliższych Ci osób w Twoim otoczeniu, a jeśli go nie masz jak sobie z tym radzisz

Jak sobie radzisz z emocjami
Czym dla Ciebie jest głód i jak sobie z nim radzisz
Czy nie zmagasz się z zaburzeniami odżywiania i innymi chorobami psychicznymi.

Niezależnie od tego z czym się zmagasz należy być szczerym i mówić o wszystkim tak jak jest naprawdę, psycholog nie jest od tego, aby Ci odebrać możliwość wyleczenia z otyłości ale po to, aby to leczenie przebiegło bez komplikacji.

 

Autor: 

Mariusz Lorenc - dietetyk kliniczny, dietetyk bariatryczny, psycholog, psychodietetyk 

Dietetyk bariatryczny online 

Psycholog bariatryczny online

 

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, a my powiadomimy Cię automatycznie o nowościach.