MENU
Jesteś tutaj: Oferta Dieta Dieta Low Foodmap

Dieta Low Foodmap

Co to jest protokół LOW FODMAP i dla kogo jest przeznaczony?

To, co stoi za powstaniem protokołu LOW FODMAP to chęć pomocy osobom, które cierpią na zespół jelita wrażliwego (IBS) i skuteczne eliminowanie tego problemu. Schorzenie to objawia się różnie, w zależności od konkretnej osoby. Równie często występują biegunki, jak i zaparcia (lub nieraz obie te przypadłości na zmianę). Sposób leczenia, bez względu na objawy jest ten sam — przynosi pozytywne efekty w  obu przypadkach.

Dieta LOW FODMAP jest krótkoterminowa. Stosujemy ją najpierw przez około dwa miesiące, a następnie, gdy zauważymy poprawę, to stopniowo odchodzimy od niej. W ten sposób dodajmy do naszego jadłospisu powoli kolejne grupy produktów, które wcześniej zostały wykluczone, szukając konkretnie tej, która najbardziej szkodzi. Po takim procesie otrzymujemy jasną odpowiedź, czego należy unikać w standardowej diecie.

Jakich produktów używać, a jakich unikać do skomponowania diety LOW FODMAP?

 Głównym czynnikiem, który wpływa na powstanie zespołu jelita wrażliwego, to produkty wysoko fermentujące. W praktyce oznacza to, że musimy zrezygnować z większości owoców, lecz dozwolone są cytrusy, oraz wszelkiego rodzaju jagody — borówki, ale także truskawki, czy maliny. Warzywa, jakie wykluczamy w diecie LOW FODMAP to głównie cebula i czosnek oraz groch i soczewica. Niedozwolony nabiał to na przykład mleko i jogurt — możemy je zamienić na roślinne zamienniki, ale pamiętajmy, by nie były to sojowe, a migdałowe lub kokosowe. Niedozwolona jest też tradycyjna mąka, a w zamian za nia używana jest owsiana, migdałowa lub wszelkiego rodzaju skrobia.

 

Przepisy w trakcie stosowania LOW FODMAP;

 Na śniadanie możemy przygotować sobie płatki kukurydziane — nie mogą być słodzone, a najlepiej beż żadnych dodatków. Zamiennikiem może być owsianka z malinami lub truskawkami — bez miodu! Obiad będzie wyglądał zazwyczaj podobnie, jak tradycyjny, z tym że pamiętajmy o unikaniu sosów na bazie mąki oraz makaronów. Proste przekąski, po jakie możemy sięgnąć to nasiona lub chipsy bananowe. Pamiętajmy, że możemy korzystać z twardych serów, jajek oraz tak naprawdę każdego mięsa, by uzupełnić niedobór białka.

Przejdź do konsultacji online
Przejdź do konsultacji stacjonarnych
Zobacz moje diety gotowe

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, a my powiadomimy Cię automatycznie o nowościach.