MENU
Jesteś tutaj: Oferta Dieta Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna zwana również keto pozwala na efektywne redukowanie wagi przy jednoczesnej poprawie samopoczucia. Stosując dietę ketogeniczną ograniczamy negatywne skutki oddziaływania cukrów, redukujemy ryzyko powstawania stanów chorobotwórczych i zwiększamy swoją aktywność dobową. Niestety, nie każda dieta niskowęglowodanowa poskutkuje osiągnięciem pożądanego stanu ketozy – z tego powodu warto skonsultować się z ekspertem, który skomponuje właściwy jadłospis. Dieta keto – na czym polega jej fenomen?

Dieta keto zasady. Pierwotny sposób odżywiania się?

Pod pojęciem diety ketogenicznej kryje się coś więcej, niż tylko stosowanie się do zwykłego jadłospisu redukcyjnego z deficytem węglowodanów. Jest to przede wszystkim styl odżywiania praktykowany przez ludzkość niemalże od zarania dziejów. Pierwotny człowiek, nieposiadający całorocznego dostępu do plonów i owoców natury, musiał polegać na energii pozyskiwanej z tłuszczów i białka (głównie pochodzenia zwierzęcego).

Całoroczny i nieograniczony dostęp do produktów bogatych w cukry i przetworzonej żywności przeorientował sposób adaptacji naszego organizmu do wykorzystywania źródeł energii. Dziś płacimy za to większym narażeniem na choroby cywilizacyjne, które są m.in. wywołane nieprawidłowym sposobem odżywiania. Nadmiar węglowodanów w diecie wpływa bowiem niekorzystnie na wiele funkcji organizmu, w szczególności, gdy prowadzimy statyczny tryb życia.

Dieta ketogeniczna – zasady działania

Dieta keto to powrót do korzeni i sposób na odzyskanie zdrowia, siły i wigoru. Keto jadłospis oparty jest o wysokojakościowe produkty, które posiadają znikomą wartość węglowodanów w swoim składzie. Niski podaż węglowodanów skutkuje blokadą procesu utleniania kwasów tłuszczowych. W organizmie zaczynają tworzyć się ciała ketonowe, które wpływają na szereg zmian zachodzących w ciele człowieka.

Organizm zaczyna czerpać energię już nie z cukrów, lecz z ciał ketonowych. Stan ten sprawia, że po spożyciu posiłków nie dochodzi do intensywnych wyrzutów insuliny. Człowiek staje się bardziej syty, ponadto obniżone zostaje uczucie głodu, które towarzyszy wielu innym dietom, sprawiając trudności w ich stosowaniu.

Dieta ketogeniczna – czy bezpieczna dla każdego?

Dieta ketogeniczna polecana jest dla osób, które borykają się z problemem nieposkromionego apetytu. Energia pozyskiwana z ciał ketonowych zaspokaja organizm na wiele godzin, bez konieczności spożywania posiłków w regularnych odstępach czasowych. Nie bez przyczyny w przekładach naukowych jest określana mianem diety leczniczej.

Wykazuje ona pozytywny wpływ na osoby dotknięte cywilizacyjnymi chorobami przewlekłymi i stanami degeneracyjnymi organizmu. Duża podaż tłuszczów wpływa obciążająco na układ trawienny, wobec czego osoba na diecie ketogenicznej powinna regularnie spożywać produkty poprawiające pracę narządów trawiennych.

Dieta ketogeniczna jadłospis – w czym tkwi trudność w skomponowaniu?

Choć dieta keto opinie ma przeważająco pozytywne, to wdrożenie jej w życie codzienne może sprawiać nie lada problemy osobom, które nie posiadają profesjonalnego zaplecza dietetycznego. Wśród ryzyk wyróżnia się:

  • spożywanie niskojakościowych i przetworzonych produktów, które co prawda są ubogie w węglowodany, jednak nie przyczyniają się do prawidłowego utrzymania diety;
  • szybka rezygnacja ze stosowania diety w wyniku braku uzyskania stanu ketozy organizmu (przede wszystkim w fazie adaptacji);
  • spadek motywacji spowodowany monotonnym jadłospisem.

Przygotowuję dla moich podopiecznych jadłospisy ketogeniczne, które uwzględniają ich personalne preferencje kulinarne. Wiem w jaki sposób dieta ketogeniczna może przyczynić się do przemodelowania stylu życia człowieka. Zdaje sobie sprawę z tego, że uzyskanie stanu ketozy zależy od wielu różnorodnych czynników, których oddziaływanie ujmuję w swojej codziennej pracy z klientami.

Potrzebujesz skonsultować się z dietetykiem klinicznym? Zapraszam do konsultacji 

Przejdź do konsultacji

Zobacz moje diety gotowe

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, a my powiadomimy Cię automatycznie o nowościach.