MENU
Jesteś tutaj: Oferta Dieta Dieta z niskim IG

Dieta z niskim IG

Co to jest dieta IG i dla kogo jest przeznaczona?

W dużym skrócie jest to dieta, która zakłada komponowanie posiłków z niskim indeksem glikemicznym, który określa nam głównie to, jak dużą dawkę insuliny nasz organizm potrzebuje do wchłonięcia cukrów zawartych w naszym posiłku. Dość jasno wynika nam z tego to, że ta dieta jest przeznaczona dla osób z insulinoopornością lub cukrzycą, lecz tak naprawdę ma pozytywne skutki u każdego z nas.

Jeżeli indeks glikemiczny produktu jest wysoki, to w jednym momencie wchłaniamy cukry z całego posiłku, które równie szybko ulegają strawieniu — efektem tego jest zmęczenie, mimo że dopiero co skończyliśmy jeść. W sytuacji, gdy często doświadczasz takiego stanu, warto pomyśleć nad wypróbowaniem tej diety.

Co ma niski IG

Można to uprościć do tego, że produkty, które zawierają mało węglowodanów. W praktyce ciężko jest jednak sobie wyobrazić to, w jaki sposób przygotować sobie obiad bez warzyw, czy śniadanie bez pieczywa. Na szczęście niektóre węglowodany złożone są gorzej przyswajalne, a co za tym idzie, mają niższy indeks glikemiczny.

Przykłady tego typu produktów to:

- pieczywo pełnoziarniste — jest idealnym zamiennikiem białego pieczywa;
- surowe warzywa lub podgotowane — nigdy rozgotowane;
- obróbka termiczna powoduje rozkład niektórych węglowodanów na cukry proste — stąd ten wzrost;
- chude białko — takie jak np. twaróg, ryby czy chuda wołowina, które są praktycznie pozbawione cukrów;

Jak komponować posiłki o niskim indeksie glikemicznym?

W przypadku, gdy decydujemy się na dietę ze względów zdrowotnych, to oczywiście dążymy ku temu, by całkowicie eliminować produkty ze średnim i wysokim indeksem glikemicznym. Jeśli jednak zastosujemy w trosce o nasze lepsze samopoczucie — wtedy budujemy nasz jadłospis, biorąc pod uwagę wszystkie składniki naszego posiłku, tak aby ostatecznie nasze danie miało niski, bądź średni indeks glikemiczny. Pamiętaj też, że produkty bez cukru nie zawiera innych substancji słodzących, które mają wysoki IG.

Przejdź do sklepu

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, a my powiadomimy Cię automatycznie o nowościach.