MENU
Jesteś tutaj: Oferta Dieta Dieta w Haszimoto

Dieta w Haszimoto

Co to jest dieta hashimoto i dla kogo jest przeznaczona?

 

Dieta hashimoto powstała głównie dla tych osób, które zmagają się z chorobą o tej samej nazwie. Jest to szereg mniejszych schorzeń, które ostatecznie prowadzą do uszkodzenia tarczycy, nierzadko do momentu, w którym przestaje wytwarzać hormony. Na przestrzeni czasu została ona uznana również za taką, która wspomaga organizm w przypadku innych chorób związanych z tarczycą, a nie tylko przy tej jednej konkretnej. Głównie dlatego, że dieta hashimoto zakłada dostarczanie składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego jej działania.

Są to między innymi nasycone kwasy tłuszczowe (przede wszystkim Omega 3), jod, selen, żelazo, cynk oraz witamina D. Nieodłącznym elementem diety hashimoto jest odpowiednio dobrany plan treningowy, ponieważ odpowiednie zwiększenie aktywności fizycznej oraz zadbanie o poprawny sen bardzo wspomaga organizm w walce z tą chorobą.

Na jakich produktach skupia się dieta hashimoto?

 Biorąc pod uwagę wspomniane zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze, to jednym z najbardziej wartościowych składników będą ryby — najlepiej te tłuste, bogate w tłuszcze OMEGA. W naszym jadłospisie diety hashimoto nie może zabraknąć również nasion i orzechów, które będą źródłem żelaza oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Dodatkowo niskotłuszczowy nabiał, również ten fermentowany (jak jogurty lub kefir) będzie pozytywnie wpływał na Twoje zdrowie. To, czego należy unikać, to pewnej grupy warzyw i owoców, które powodują, że organizm gorzej wchłania jod z pożywienia, co spowodowane jest obecnością w nich goitrogenów.

 

Jakie przepisy możemy wykorzystać w diecie paleo?

 Skupiajmy się na rybach (świetny będzie łosoś lub tańszy, a również smaczny pstrąg łososiowy), albo na chudym mięsie. Świetnym dodatkiem będzie kasza gryczana, niepalona oraz warzywa na parze. Przygotowując śniadania i kolacje, możemy użyć jogurtu i owoców, z których zrobimy szybkie koktajle. Pamiętajmy, by wybierać pieczywo pełnoziarniste, najlepiej na zakwasie. W ramach podwieczorku przygotujmy sobie zdrowe i lekkie przekąski jak owoce, czy warzywa.

Przejdź do konsultacji online
Przejdź do konsultacji stacjonarnych
Zobacz moje diety gotowe

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, a my powiadomimy Cię automatycznie o nowościach.