MENU
Jesteś tutaj: Oferta Trening Trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny

Czym jest trening funkcjonalny i dla kogo jest przeznaczony?

 Trening funkcjonalny skupia się głównie na tym, by pomóc rozwijać ogólną sprawność. Dodatkowo pozwala radzić sobie z bólem mięśni, kości lub stawów. Są to problemy, które dotykają osoby, które przez dłuższy czas wykonują pracę siedzącą, lub w jednej pozycji. Może być stosowany jako forma rehabilitacji, po wszelkiego rodzaju urazach.

Trening zaczyna się od sprawdzenia ogólnej zdolności fizycznej. Służy do tego test FMS (Functional Movement Screening), który jest bardzo uniwersalnym sposobem na określenie, jaki rodzaj ćwiczeń należy dobrać i nad jakimi partiami ma się skupiać cały plan. Takie testy również doszukują się problemy ewentualnego bólu, pozwalając skutecznie eliminować jego przyczynę. Na podstawie takiej analizy dobierany jest już konkretny plan, który zakłada poprawę ogólnej sprawności, z uwzględnieniem tych partii mięśni, nad którymi trzeba popracować najbardziej.

Jakie ćwiczenia stosuje się w treningu funkcjonalnym?

Ćwiczenia, na jakich skupia się taki trening funkcjonalny, mają za zadanie wyćwiczyć u nas ruchy złożone, czyli te, które angażują wiele mięśni naraz. Są to między innymi pompki, przysiady, czy martwy ciąg. Plan treningowy opiera się też o ćwiczenia mięśni głębokich, czyli mięśni brzucha, przepony oraz mięśni dna miednicy. Kolejna rzecz, która będzie angażowana podczas ćwiczeń to stawy, które też biorą udział, w każdej czynności, którą wykonujemy.

Jakie korzyści niesie za sobą trening funkcjonalny?

 Dzięki treningowi funkcjonalnemu możemy pozbyć się między innymi wad postawy i poprawić naszą równowagę. Dodatkowe korzyści, jakie za sobą niesie, to wzmocnienie naszej kondycji, co ma prowadzić do tego, że codzienne czynności będą dla nas prostsze. Ogólnie poprawiamy całą naszą motorykę, siłę i szybkość, co czyni trening funkcjonalny, bardzo uniwersalnym wyborem, gdy ćwiczenia traktujemy jako poprawę naszego ogólnego stanu zdrowia.

W przypadku, gdy doświadczymy urazów, a standardowa rehabilitacja okażę się niewystarczająca, to również bardzo dobrym wyborem będzie trening funkcjonalny.

 

Potrzebujesz porady odnośnie treningu?

Przejdź do konsultacji

Zobacz opcje treningów

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, a my powiadomimy Cię automatycznie o nowościach.